Rekonštrukcia bytového jadra a prerábka kúpeľne na kľúč.

Spomedzi rekonštrukcie bytov u nás prevláda predovšetkým prerábka kúpeľne a rekonštrukcia bytového jadra - ľudovo povadané tiež prerábka jadra.

Rekonštrukcia bytového jadra, alebo prerábka kúpeľne je z pohľadu majiteľa bytu, teda Vás komplikovanou záležitosťou. Naopak z nášho pohľadu sa jedná o jednoduché stavebné práce a inštalácie, preto sa rekonštrukcie nemusíte obávať. 

Predstava, že musíte kontaktovať viacerých majstrov či už na demolačné, stavebné a obkladačské práce, elektro a vodoinštaláciu, zabezpečenie potrebného materiálu, odvoz sute a ešte k tomu za chodu domácnosti Vás znechucuje? Tak neváhajte a obráťte sa na nás. Zrealizujeme pre Vás kompletnú rekonštrukciu bytového jadra na kľúč za prijateľnú cenu. Za chodu domácnosti trvajú rekonštrukčné práce podľa typu bytového jadra od 6 do 9 dní. Počas prerábky jadra je počas celej rekonštrukcie funkčné wc aj voda. Zákazníkovi maximálne vychádzame v ústrety a preto sme s ním ochotní zdarma absolvovať nákup sanity, obkladov, svietidiel a doplnkov a ochotne pri ňom poradiť vo výbere. 

Všetky rekonštrukčné práce vykonávame prevažne v okresoch - Bratislava, Martin, Prievidza a Žiar nad Hronom.      Priebeh rekonštrukcie kúpeľne - prerábky                              bytového jadra na kľúč

  • - vyhotovíme Vám bezplatnú cenovú ponuku
  • - poradíme s dispozičným riešením
  • - dovezieme kompletný stavebný materiál
  • - zabezpečíme demolačné a stavebné práce
  • - vyhotovíme vodo a elektroinštaláciu
  • - obložíme jadro obkladom
  • - osadíme sanitu a doplnky
  • - odvezieme stavebný odpad
  • - odovzdáme Vám vyčistené  bytové jadro
Prerábka bytového jadra
Prerábka bytového jadra


V panelákových bytoch sa stretávame prevažne s piatimi typmi bytového jadra.

Typy bytových jadier:

Kúpeľňa a wc v bytovom jadre typu T

Pri rekonštrukcii bytového jadra typu T dochádza k odstráneniu umakartovej časti jadra z prednej strany. Na tejto stene sú umiestnené dvere do kúpeľne a wc. Ďalej sa odstráni aj priečka medzi kúpeľňou a wc. 

bytové jadro T
bytové jadro T

Pôvodné umakartové konštrukcie bytového jadra (zvýraznené červenou farbou)  sa nahrádzajú vo väčšine prípadov pórobetónovými presnými tvárnicami rôznych hrúbok podľa potreby. Tieto sa lepia špeciálnym lepidlom, po vyzretí sa povrchovo upravia presieťkovaním do lepiaceho tmelu a následne je možné vykonať finálnu povrchovú úpravu ako stierku, malovku, obklad. Na strop sa použije špeciálny sadrokartón, pod ktorým bude vedená elektroinštalácia na celé bytové jadro a kuchyňu. Zároveň je možné do takto pripraveného stropu umiestniť bodové osvetlenie, ktoré dodá kúpeľni rovnomerné nasvietenie celého priestoru.   


Kúpeľňa a wc v bytovom jadre typu H

Pri prerábke bytového jadra typu H dochádza k odstráneniu umakartovej časti jadra (zvýraznené červenou farbou) a to z prednej strany, kde sú umiestnené dvere do kúpeľne a wc. Ďalej sa odstráni priečka medzi kúpeľňou a wc a naviac oproti predošlému jadru aj zadná stena. Táto stena je zároveň spoločná s kuchyňou.

bytové jadro H
bytové jadro H

Pôvodné umakartové konštrukcie bytového jadra (zvýraznené červenou farbou) sa nahrádzajú vo väčšine prípadov pórobetónovými presnými tvárnicami rôznych hrúbok podľa potreby. Tieto sa lepia špeciálnym lepidlom, po vyzretí sa povrchovo upravia presieťkovaním do lepiaceho tmelu a následne je možné vykonať finálnu povrchovú úpravu ako stierku, malovku, obklad. Na strop sa použije špeciálny sadrokartón, pod ktorým bude vedená elektroinštalácia na celé bytové jadro a kuchyňu. Zároveň je možné do takto pripraveného stropu umiestniť bodové osvetlenie, ktoré dodá kúpeľni rovnomerné nasvietenie celého priestoru.  


Bytové jadrá typov  E , F, A

Pri týchto troch typoch bytových jadier dochádza k odstráneniu umakartových stien z väčšej časti alebo úplne. Obdobne sa nové jadro vymuruje s pórobetónových presných tvárnic a ďalej sa postupuje rovnako ako u predošlých typov jadier. 

Pri všetkých piatich prevedeniach bytových jadier sa dá zmeniť dispozičné riešenie, premiestniť vodoinštaláciu a odpadové potrubie. Pri zmene dispozície sa voda a odpad nezasekáva do obvodových panelových stien ani do priečok. Priečky medzi izbami a jadrom sú pomerne tenké a došlo by k presekaniu sa do izieb. Obvodové steny ktoré sú hrubšie sú väčšinou nosné priečky bytu. Do týchto nosných stien sa nesmie bez povolenia statika zasahovať. 

Preto namiesto zasekávania potrubia do panelu v prípade zmeny dispozície radšej volíme predmurovanie panelovej steny v hrúbke 5 cm s pórobetónu. Následne do tejto predmurovky zasekáme potrebné inštalácie. Je to jednoduchší spôsob a v prípade, že byt je obývaný aj prijateľnejší. Nedochádza k prašným prácam, ktoré by znečistili byt. Do pórobetónu sa to dá vyrezať bezprašne. 

V niektorých prípadoch sa pri rekonštrukciách jadier dá pracovať aj s ich rozmerom. Novopostavené steny jadra nemusia byť presne na pôvodnom mieste. Kúpeľňa tak môže dostať nový rozmer a pre Vás to bude príjemná zmena. Realizovali sme už niekoľko desiatok zložitejších dispozičných zmien bytového jadra. Vo väčšine týchto prípadov sme odstraňovali nielen umakartové časti ale aj panelové priečky, ktoré boli medzi kúpeľňou a izbou. Kúpeľňa sa tak potom dala rozšíriť na úkor izby o toľko, koľko zákazník považoval za vhodné. Keď sa chce dá sa všetko. Preto si pred rekonštrukciou jadra premyslite všetky možné varianty, ktoré Vám priestor dovoľuje. Vyberte si to najvhodnejšie pre Vás. 

Bytové jadro typu E

bytové jadro E
bytové jadro E

Bytové jadro typu F

bytové jadro F
bytové jadro F

Bytové jadro typu A

bytové jadro A
bytové jadro A

S rôznymi dispozičnými zmenami a riešeniami pri rekonštrukcií Vašeho bytového jadra Vám s radosťou pomôžeme. Po obhliadke Vám vypracujeme cenové ponuky na všetky požadované riešenia. Ak sa rozhodnete pre našu spoločnú spoluprácu, radi Vám zabezpečíme aj vizualizáciu kúpeľne.  Taktiež Vám pomôžeme s výberom sanity a obkladov, zabezpečíme dopravu a to všetko zdarma. V prípade záujmu Vám poskytneme 20% zľavu na tento nákup napríklad cez predajňu Siko. 


Rekonštrukcia bytového jadra?

Opotrebovanosť, nefunkčnosť, nepohodlie, takmer žiadna estetika - toto sú najčastejšie dôvody, prečo sa v rámci rekonštrukcie starších bytov sústreďujú ich majitelia aj na výmenu bytového jadra.Hoci sa väčšina z nás už dávno zmierila aj so spôsobom života v panelových domoch, aj so všetkými negatívami, ktoré takéto bývanie prináša, predsa len hľadáme cesty, ako aspoň v rámci istých obmedzených možností priniesť do tohto bývania niečo, čo urobí z nášho bytu prostredie, v ktorom sa budeme cítiť dobre a ktoré budeme skutočne považovať za svoj domov. Najvýznamnejší zásah do bytu si jednoznačne vyžaduje renovácia bytového jadra.Veľmi dôležité je dobre si premyslieť, či zachováte pôvodnú dispozíciu bytového jadra, alebo pristúpite k jej zásadným zmenám. Od tohto rozhodnutia sa potom odvíja celková náročnosť rekonštrukcie a teda aj náklady s tým spojené. Pred rekonštrukciou si treba ešte premyslieť či uprednostníme sprchovanie alebo kúpanie. Pri menšej kúpeľni je vhodnejší sprchovací kút, ktorý opticky zväčší malý priestor. Aj keď samozrejme vaňa je vaňa.

Aký materiál vybrať?

Pri výstavbe nového bytového jadra si môžeme vybrať nielen spôsob jeho realizácie, ale aj materiál ktorý pri rekonštrukcii použijeme. Čo sa týka stavebných technológií, používa sa buď murovanie z pórobetónu alebo vyhotovenie stien zo sadrokartónových dosiek. Ak nemôžeme zaťažiť existujúce konštrukcie, vhodnejšie je zvoliť si na vybudovanie bytového jadra sadrokartón. Výhodou jeho použitia je rýchla a jednoduchá montáž a možnosť pohodlného vyrezávania potrebných otvorov. Jeho nevýhodou však je, že na takto postavené steny nemožno zavesiť sanitárne predmety. Najprv im totiž musíme vytvoriť podperné konštrukcie. Pri murovaní stien bytového jadra z pórobetónu je práve možnosť zavesenia sanitárnych predmetov veľkou výhodou. Ak jadro murujeme z pórobetónu, musíme počítať s vysekávaním drážok na rozvody. Tento spôsob rekonštrukcie bytového jadra je aj finančne náročnejší.

Takmer navždy.

Kúpeľňa je často jediným priestorom, ktorý počas jednej generácie nezmení svoju tvár. Málokto sa rozhodne viackrát za život v tom istom byte a v tej istej kúpeľni obíjať obkladačky a dlažbu, meniť sanitu a ešte nebodaj meniť umiestnenie rozvodov. Oveľa jednoduchšie je obrátiť hore nohami hociktorý iný kút svojho domova (s výnimkou kuchyne), ktorý na štvorcový meter zhltne menej peňazí a stojí menšiu námahu ako štvorcový meter kúpeľne. Spolu s účelom by mala kúpeľňa presvedčiť aj svojou nadčasovosťou a estetickým vzhľadom. V byte je obyčajne málo miesta na odkladanie vecí tak, aby nám neprekážali. Preto môžeme využiť priestor nad bytovým jadrom prestavbou jeho horného priestoru.

Koľko to bude stáť?

Po upresnení typu Vašeho bytového jadra Vám cenovú ponuku poskytneme emailom, alebo telefonicky aj bez obhliadky.

Úvod          Bytové jadro            Rekonštrukcie bytov           Fotogaléria            Kontakt             Recenzie